Navigácia
Obsah
Kto sme - Štruktúra organizácie v kocke
Družina
Chlapec či dievča sa okamžite po vstupe do skautingu stáva členom družiny. Je to skupina 6 - 10 detí, ktorú vedie družinový radca. Je to základná jednotka, v ktorej prebieha väčšina skautského programu.
Oddiel
Dve a viac družín (spravidla 3 - 4) tvorí oddiel, ktorý je základnou organizačnou jednotkou. Vedie ho oddielový vodca v spolupráci s radcami jednotlivých družín. Spolu s ďalšími dospelými pomocníkmi tvoria oddielovú radu, ktorá sa pravidelne schádza a prejednáva otázky programu, výchovy a organizácie. V roku 2002 sa organizovali skauti na Slovensku v 350 oddieloch.
Zbor
Pre vzájomnú pomoc a odľahčenie oddielov od administratívy sa oddiely spájajú do zborov. Zbor je dobrovoľným zoskupením 2 a viacerých oddielov a vedie ho zborový vodca so zborovou radou. Poslaním zboru je zabezpečovať priestorové, finančné, materiálne a personálne podmienky pre kvalitné fungovanie oddielov v zbore. Zbor má právnu subjektivitu, čiže môže oficiálne vystupovať v mene skautingu pred úradmi, uzatvárať zmluvy, získavať financie a pod. V tomto smere je základnou úplne samostatnou jednotkou. V zbore zväčša bývajú zastúpené všetky vekové kategórie a obe pohlavia. Tým vytvára veľmi rôznorodé a pestré spoločenstvo ľudí. Mladý človek automaticky prechádza v rámci jedného zboru vlčiackym, skautským a roverským oddielom. Na Slovensku pracuje 110 zborov.
Oblasť
Medzistupňom medzi náčelníctvom a zbormi je skautská oblasť. Zbory v určitom regióne sa môžu spojiť a vytvoriť oblasť, ktorá poskytuje servis zborom, zabezpečuje kurzy a vzdelávanie dospelých členov skautingu, rozširuje skauting na nové miesta a usporadúva regionálne skautské akcie. Na Slovensku zatiaľ existuje 9 skautských oblastí - Bratislavská, Nitrianska, Podtatranská, Považská, Stredoslovenská, Trenčianska, Trnavská, Východoslovenská a Rómska, ktorá koordinuje činnosť skautov rómskej národnosti. Môžu v nej pôsobiť zástupcovia z viacerých regiónov Slovenska.
Národná úroveň
Najvyšším orgánom Slovenského skautingu je snem, ktorý sa schádza každé dva roky. Snem volí z radov dobrovoľníkov náčelníctvo, ktoré usmerňuje chod organizácie a zastupuje ju pred inými subjektmi. Úlohy spojené s riadením organizácie vykonáva Ústredie SLSK ako výkonný orgán. Pracuje v ňom päť profesionálnych zamestnancov, ktorí sa starajú o administratívu, financie, účtovníctvo, publikačnú činnosť, vedenie veľkých projektov a kontakt s vodcami a ich zložkami. V roku 2002 mal Slovenský skauting 7.758 členov.